Czy łatwo o pracę zaraz po studiach Sprawdź oferty ze Szczecina

Stopa bezrobocia w Szczecinie w roku 2022, wyniosła zaledwie 3,2%, co plasuje miasto daleko pod progiem ogólnokrajowej średniej. Fakt ten z całą pewnością jest pokrzepiający dla wszystkich tych, którzy właśnie w tym nadmorskim mieście poszukują zatrudnienia – wynika bowiem z niego, że praca w Szczecinie jest wyjątkowo łatwo dostępna, praktycznie w każdej branży i profesji. Niemniej, aby szukać pracy efektywnie, warto znać mieć jak najlepsze pojęcie o lokalnym rynku pracy, a także odpowiedzieć sobie na kilka niezmiernie ważnych pytań. Jakie wymagania postawi przed nami pracodawca? Na jakie zarobki średnio można liczyć? Czy Szczecin oferuje również pracę studentom? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł.

Sytuacja na rynku pracy w Szczecinie

Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na szczecińskim rynku pracy, jako osoba poszukująca zatrudnienia nie masz powodów do obaw. Miej jednak na uwadze, że choć zatrudnienie znajdziesz bez trudu w niemal każdym zawodzie, to niektóre z nich można uznać za deficytowe na tyle, że etat zdobędziesz niemalże od ręki.

Na pierwszy plan wysuwa się branża transportowa, rozwijająca się dynamicznie nie tylko w Szczecinie, ale w całej Polsce. Z tego względu, na szybkie zdobycie posady może liczyć kierowca międzynarodowy i lokalny, dostawca, czy kurier. Biorąc to po uwagę, nie ulega wątpliwości, że deficyty odnotowuje się również w branżach skorelowanych – magazynier, mechanik samochodowy, czy elektryk, również nie powinni mieć trudności z odnalezieniem swojego miejsca.

Nie sposób nie wspomnieć o branży budowlanej – Szczecin jest miastem nastawionym na inwestycje i modernizacje, więc nie powinien nikogo dziwić fakt, że to właśnie w tym sektorze poszukiwani są specjaliści. Betoniarz, zbrojarz, cieśla, operator maszyn i urządzeń, szeregowy robotnik, a także inżynier budowlany – wszyscy oni mogą liczyć na szybkie zdobycie zatrudnienia. Branża handlowo-usługowa również nie jest zepchnięta na boczny tor: kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, a nawet kucharz czy kelner (branża gastronomiczna) mogą liczyć na szybkie otrzymanie etatu.

Zawodów nadwyżkowych de facto się nie notuje – dotyczą one głównie wąskich specjalizacji, takich jak kulturoznawca czy socjolog. Niemniej, absolwenci rzeczonych kierunków, bez trudu odnajdą się w innych, nierzadko powiązanych zawodach, gdzie będą mogli rozwijać swoją karierę korzystając ze wcześniej nabytych umiejętności. Słowem podsumowania należy stwierdzić, że nieważne jaka interesuje Cię praca – Szczecin będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie?

Poszukiwania pracy to dla wielu trudny, a wręcz traumatyczny moment. Często czujemy się zagubieni, nie bardzo wiedząc, od czego tę podróż zacząć. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy po prostu zacząć tam, gdzie znajduje się największe zagęszczenie wszelkich ofert, a więc w internecie. Najlepsze ogłoszenia o pracę w Szczecinie, znajdziesz na portalu GoWork.pl, gdzie w ciągu paru minut będziesz w stanie zaaplikować na setki ofert, odpowiadających Twojemu wykształceniu i umiejętnościom.

Naturalnie, nie jest to jedyna z dostępnych opcji. Zawsze możesz pokusić się o samodzielne dostarczenie swojej aplikacji do docelowego zakładu pracy. Przedsiębiorca niekoniecznie od razu przyjmie Cię do załogi – wszak może aktualnie nie prowadzić rekrutacji – ale z całą pewnością zapadniesz mu pozytywnie w pamięć, dzięki czemu weźmie pod uwagę Twoją kandydaturę najprędzej, jak tylko będzie w stanie.

Godnym rozważenia jest również udanie się do szczecińskiego urzędu pracy, gdzie wbrew obiegowej opinii, będziesz w stanie znaleźć nie tylko słabo płatne oferty w zajęciach mało wymagających, ale również anonse kierowane do wysokiej klasy specjalistów, legitymujących się wyższym wykształceniem.

Praca w Szczecinie dla studenta

Praca po studiach w Szczecinie również charakteryzuje się łatwą dostępnością. Najprostszym sposobem na zagrzanie etatu, jest otrzymanie wcześniej stażu, bądź praktyki zawodowej, w profesji stanowiącej oś Twojej edukacji. Uczelnie zwykle gwarantują taką możliwość swoim studentom, dzięki czemu mogą oni rozpocząć pracę zaraz po zakończeniu nauki.

Niemniej, jeżeli szukasz okazji do dorobienia sobie w trakcie nauki, to Szczecin na pewno Cię nie rozczaruje. Uczniowie i studenci niezwykle chętnie przyjmowani są do wszelkiego rodzaju prac, gdzie wcześniejsze doświadczenie nie jest niezbędne. Królują takie zawody jak pracownik fast-food, kurier miejski, czy kasjer-sprzedawca. We wszystkich przypadkach przedsiębiorcy oferują zatrudnianym elastyczny grafik, tak, aby ci mogli dostosować go do potrzeb swojej edukacji.

All fields marked with an asterisk (*) are required