Spółka ORLEN Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę kupna dwóch farm fotowoltaicznych, zlokalizowanych w województwach: lubuskim i wielkopolskim, o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim. Wartość umowy wynosi około 1,15 miliarda złotych.
To jedna z największych transakcji na krajowym rynku Odnawialnych Źródeł Energii w ostatnich latach, która zwiększy moce wytwórcze Grupy ORLEN pochodzące z OZE niemal o 30 proc. Nabyte przez koncern farmy są jednymi z najnowocześniejszych jednostek i będą produkować rocznie około 400 GWh energii, co wystarczy dla blisko 182 tys. gospodarstw domowych.
W styczniu tego roku uruchomiono pierwszą z dwóch farm fotowoltaicznych, mieszczącą się w Chotkowie, w powiecie żagańskim, w woj. lubuskim. Farmę tę zajmuje powierzchnia 45 hektarów, na której zamontowano ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MWp. Druga farma znajduje się na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona, w woj. wielkopolskim. Obecnie trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWp, a jej początkowa moc wynosi 200 MWp.
Koncern przejmuje również farmę wiatrową „Warta” na lądzie, która została uruchomiona w maju ubiegłego roku w województwie łódzkim, na zachód od Sieradza. Farmy ma moc 26 MW i składa się z 13 turbin.
„nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co ORLEN zbudował w energetyce odnawialnej w ciągu ostatnich kilku lat”.
Menedżerowie Grupy ORLEN podkreślają, że takie transakcje pozwalają realnie budować wartość koncernu, dzięki czemu ORLEN jest kluczowym graczem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Do końca 2030 roku Grupa ORLEN ma na celu osiągnięcie poziomu 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern aktywnie rozwija także morską energetykę wiatrową. W ramach ostatnich przygotowań do prac instalacyjnych na morzu, planowanych na koniec tego roku, produkowane są kluczowe komponenty inwestycji Baltic Power.
Na Pomorzu powstają stacje elektroenergetyczne, które umożliwią odbiór energii z turbin i przesłanie jej na ląd. Inne istotne elementy inwestycji są produkowane w fabrykach znajdujących się m.in. w Szczecinie, Kluczborku i Żarach. Wspólna inwestycja Grupy ORLEN i kanadyjskiego Northland Power, planowana do ukończenia w 2026 roku, włączy do krajowego systemu energetycznego moc ok. 1,2 GW. Ta zeroemisyjna energia będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl