Bakterie endofityczne tworzą pęcherzyki, które funkcjonują jak posłańcy, dostarczając roślinie określony ładunek towarowy. Przy użyciu tego mechanizmu można aktywować wzrost rośliny lub zapewnić jej narzędzia obronne przed patogenami. Aktualne badania w tej dziedzinie prowadzone są przez Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
Grupa mikrobiologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Nauki, zajęła się badaniem endofitycznych bakterii, tj. tych, które zamieszkują wnętrze roślin, nie wywołując u nich żadnych negatywnych skutków.
„Relacja na linii roślina-bakteria ma charakter symbiotyczny, a bakterie mogą przynosić korzyść swojemu gospodarzowi. Wiele badań pokazuje bowiem, że w zamian za substraty odżywcze produkują różnego rodzaju metabolity, dzięki którym roślina lepiej się rozwija lub jest bardziej odporna na abiotyczne i biotyczne czynniki stresowe, takie jak np. patogeny” – powiedziała PAP liderka projektu prof. Zofia Piotrowska-Seget z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
Pęcherzyki zewnątrzbłonowe (OMV) są mikrostrukturami o kulistym lub zbliżonym do kulistego kształcie, stworzonymi przez bakterie endofityczne. Składają się z dwóch warstw fosfolipidowych, z których jedna zawiera białka błony zewnętrznej, a druga – lipopolisacharydy. W OMV można znaleźć szeroką gamę składników, w tym DNA, RNA, białka, peptydy, lipidy i metabolity wtórne, których zawartość jest zależna od gatunku bakterii i warunków środowiskowych. Mogą one być produkowane zarówno w optymalnych dla danego gatunku warunkach wzrostu, jak i w warunkach stresowych.
Naukowcy odkryli, że bakterie znalezione w glebie mają potencjał do wytwarzania biologicznych szczepionek dla roślin. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, sugeruje, że bakterie te mogą być wykorzystywane do walki z chorobami roślin, zwiększając w ten sposób wydajność oraz zmniejszając zużycie chemicznych środków ochrony roślin.
Eksperymenty wykazały, że bakterie w glebie mają zdolność do wytwarzania biologicznych szczepionek, które zabezpieczają rośliny przed chorobami. Badając sposoby, w jaki bakterie mogą być wykorzystane do ochrony roślin, naukowcy odkryli, że bakterie te skutecznie tworzą mechanizmy obronne, które chronią rośliny przed infekcjami. Wyniki te mogą być istotnym narzędziem w walce z chorobami roślin i stanowić alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl